Collegebesluiten 24 juni 2025
Besluitenlijst collegevergadering
24 juni 2025, week 26
Aanwezig
J.H.A. van Oostrum, burgemeester
W.A. Wormgoor, wethouder
H.A. Leliveld, wethouder
A.K. van Gijssel, wethouder
J. Jonker, gemeentesecretaris
Afwezig
J. van der Noordt, wethouder
1 Besluitenlijsten 16 juni 2025
Vastgesteld.
3 Openbaarmaking eerder genomen besluiten
3 a Versterking aanpak ondermijning (1264476)
Portefeuillehouder J.H.A. van Oostrum
Besluit:
- Kennisnemen van het rapport ondermijning in de Achterhoek gemaakt door de heer Van
der Torre. - Op dit moment nog geen besluit nemen over personele consequenties die in dit rapport
zijn opgenomen. - De formatie op het gebied van veiligheid het komende half jaar onderzoeken door in
beeld te brengen hoeveel tijd de inzet voor ondermijning vergt. - Binnen de veiligheidsformatieplaatsen duidelijk vaststellen hoeveel FTE voor de
ondermijningstaken en AOV taken is en dit ook vastleggen. - In 2025 onder regie van de regisseur ondermijning Achterhoek een regionale visie laten
uitwerken op de noodzakelijke boa- en handhavingscapaciteit en regionale
samenwerking op deze functies. - In 2025 ondermijningstafels op basisteamniveau (politie en regisseurs ondermijning)
opzetten, aangevuld met een intern cluster van ‘aandacht functionarissen ondermijning’
in de andere beleidsdomeinen.
Samenvatting/kernboodschap:
De Achterhoek is een veilige regio, maar dat is niet vanzelfsprekend. Daar is een inzet vanuit de gemeenten voor nodig. Op de schaal van de basisteams van de politie (Achterhoek Oost en Achterhoek West) worden vierjaarlijkse integrale veiligheidsplannen opgesteld met daaruit voortvloeiend tal van prioriteiten en activiteiten. Daarnaast is in 2019 specifiek voor de aanpak van ondermijning een samenwerkingsverband tussen de acht gemeenten opgezet ondersteunt door een regisseur. Na 5 jaar gezamenlijk te hebben geïnvesteerd in de regionale aanpak, maar ook in de eigen lokale aanpak van ondermijning, is er een periodieke keuring gedaan naar die aanpak. De resultaten hiervan staan weergegeven in het rapport Ondermijning in de Achterhoek, een analyse in acht gemeenten. Het rapport laat zien dat de Achterhoek een kwetsbare regio voor criminaliteit is. Er zijn tal van kansen voor de georganiseerde criminaliteit om misbruik te maken van het gebied, de ondernemers, haar inwoners en ook de overheid. De grensligging, het uitgestrekte gebied en de nabijheid van tal van grote steden in de buurt zijn hier voorbeelden van. De afgelopen 10 jaar is het aantal veiligheidsvraagstukken enorm gegroeid én complexer geworden. Terrorisme en radicalisering, maatschappelijk onrust en polarisatie, cybercrime, zorgcriminaliteit, vluchtelingenopvang, personen met verward gedrag en bedreigingen met gebruik van explosieven. De capaciteit binnen het 3 veiligheidsdomein is daarbij niet meegegroeid. Een impuls binnen het veiligheidsdomein is hard nodig, maar ook voor de inzet van alle andere betrokken domeinen. Middels dit besluit zorgt het college voor het nader onderzoeken van de huidige capaciteit op Openbare Orde en Veiligheid in het algemeen en ondermijning in het bijzonder.
4 Intrekking beleidsregel tijdelijke woningen 2019 (1241710)
Portefeuillehouder A.K. van Gijssel
Besluit:
De raad voorstellen om het Besluit van de gemeenteraad van de gemeente Berkelland houdende regels omtrent Beleid tijdelijke woningen Berkelland van 19 maart 2019 in te trekken.
Samenvatting/kernboodschap:
In 2019 heeft de gemeenteraad een beleidsregel vastgesteld om de realisatie van tijdelijke woningen mogelijk te maken. In de praktijk is deze beleidsregel niet gebruikt. Het college heeft een beleidsregel premantelzorgwoningen vastgesteld die ingegaan is op 21 mei 2025, die beter aansluit op de wensen vanuit de samenleving. Hierdoor is de beleidsregel tijdelijke woningen uit 2019 overbodig geworden en kan deze worden ingetrokken door de gemeenteraad.
6 Cultuur- en Erfgoedakkoord Achterhoek (1336813)
Portefeuillehouder W.A. Wormgoor
Besluit:
- Het Cultuur- en Erfgoed Akkoord Achterhoek aan te gaan.
- Voor de uitvoering van het Cultuur- en Erfgoed Akkoord Achterhoek een
regionale kwartiermaker in te zetten voor de periode 2025-2027 en hiervoor
voor 2025 € 3.333,- beschikbaar te stellen en voor 2026 en 2027 € 10.000,- per
jaar, en deze bedragen te dekken uit het programma ‘Sport en cultuur bewegen je!’, onder grootboeknummer Strategie, Beleid en Innovatie (060.010.010). - Voor de matching van de provinciale bijdragen en de activiteiten binnen het Cultuur- en Erfgoedpact-programma € 20.000 bij te dragen vanuit het programma ‘Sport en cultuur bewegen je!’, onder grootboeknummer Strategie, Beleid en Innovatie (060.010.010). Voor het bedrag in 2026 en 2027 met Stichting Culturije in gesprek te gaan, die heeft aangegeven een bijdrage te willen leveren.
- Het Programma Cultuur- en Erfgoed Achterhoek 2025-2027 ter kennisgeving
aan te nemen. - Burgemeester verleent volmacht aan wethouder Wormgoor om namens Berkelland het Cultuur- en Erfgoed Akkoord Achterhoek te ondertekenen.
Samenvatting/kernboodschap:
Met het Cultuur- en Erfgoedakkoord Achterhoek wordt een verstevigde samenwerking tussen gemeenten beoogd, waarbij kunst, cultuur en erfgoed integraal verbonden worden met andere beleidsterreinen zoals sport, leefbaarheid, welzijn, toerisme en economie en de creatieve ontwikkeling van de inwoner een vanzelfsprekende plaats krijgt.
7 Herziening Inkoopbeleid 2025 (1308966)
Portefeuillehouder H.A. Leliveld
Besluit:
- Vaststellen van het Inkoopbeleid 2025
- Intrekken van het inkoopbeleid 2017
Samenvatting/kernboodschap:
Iedere gemeente is bij wet verplicht om gemeentelijk inkoopbeleid op te stellen. Het inkoopbeleid
van de gemeente Berkelland dateert uit 2017. We hebben het inkoopbeleid herzien. Hierbij is
aangesloten bij het voorbeeldbeleid van de VNG. Het beleid is gezamenlijk opgesteld met de andere
Achterhoekse gemeenten, waarbij er wel lokale accenten zijn gelegd.
8 Uitwerking Warmte-/Koudeprogramma – bestuursopdracht 2 (1243125)
Portefeuillehouder H.A. Leliveld
Besluit:
Het vaststellen van bestuursopdracht 2 (bijlage 1) en daarmee opdracht geven voor het uitwerken van de uitgangspunten uit de uitgangspuntennotitie (bijlage 2) tot een Warmte-/Koudeprogramma;
Samenvatting/kernboodschap:
Met dit besluit geeft het college opdracht voor het uitwerken van de uitgangspuntennotitie tot een Warmte-/Koudeprogramma. Daarmee stemt het college in met de werkwijze die in de tweede bestuursopdracht staat. Door dit nu te doen, bereiden we de gemeentelijke organisatie voor op de op de opgaven die voorliggen in de warmtetransitie. Het is de bedoeling dat het college dit beleidskader eind 2025 vaststelt.